نین جوتسو شیراز

سلاح بو در نینجوتسو

سلاح بو (چوب) و کامائه‌ها

فهرست مطالب

女 بو یا چوب ۱۲۰ سانتی، یکی از پراستفاده‌ترین سلاح‌های نین‌جوتسو و مربوط به هنر بوجوتسو است. در این نوشته با سلاح بو/جو/چوب و کامائه‌های آن آشنا می‌شویم.

تاریخچه سلاح بو (جو / چوب)

یکی از هنرهای نین‌جوتسو، بوجوتسو یا هنر مبارزه با چوب است. بوجوتسو از عنصرهای اصلی و مهم هنرهای رزمی زیادی، مانند نین جوتسو است. از آن‌جا که چوب از قدیم ارزان و دردسترس همگان بوده، سلاحی خوب و پایه‌ای برای مبارزه محسوب می‌شده. اما در سال ۱۴۷۷ میلادی و وقتی که به دستور امپراطور، حمل و داشتن سلاح در اوکیناوا، جزیره‌ای کوچک در جنوب ژاپن ممنوع شد و سال ۱۶۰۹ که قانونی جدید باعث ممنوعیت شدیدتری شد؛ مردم اوکیناوا در برابر سامورایی‌ها، بی‌دفاع شدند. در آن زمان بود که آن‌ها سلاح‌های خود را از ابزار و وسایل کشاورزی که در اختیار داشتند انتخاب کردند و همین باعث شد که سلاح بو در وزن و شکل و نحوه استفاده پیشرفت زیادی بکند. (منبع)

سنسی تاکاماتسو و سلاح بو
سنسی تاکاماتسو و سلاح بو (منبع عکس)

ویژگی‌های بو / چوب

چوب در سایزهای مختلفی مورداستفاده قرار می‌گیرد: روکوشاکوبو (چوب ۱۸۰ سانتی)، هانبو (چوب ۹۰ سانتی)، بو یا جو (چوب ۱۲۰ سانتی) و قطر آن متناسب با دست فرد و معمولا ۳ سانت است. شاکو یک واحد اندازه‌گیری ژاپنی و معادل ۳۰٫۳ سانتی‌متر است.

جنس این سلاح نیز متفاوت است و از چوب‌های مختلفی مانند بامبو، بلوط، گردو و … ساخته می‌شود. برای تمرین در باشگاه‌ها معمولاً از چوب‌های سبک و یا لوله استفاده می‌شود. بو می‌تواند سبک یا سنگین و خشک یا انعطاف‌پذیر باشد.

از بو برای دفاع و حمله در شکل‌های مختلف مانند چرخاندن و ضربه زدن استفاده می‌شود.

کامائه‌های بو

در این تصویر سنسی طباطبایی را در حال آموزش کامائه‌های سلاح بو، مشاهده می‌کنیم:

کامائه‌های سلاح بو / چوب
سنسی طباطبایی و نمایش کامائه‌های سلاح بو / جو / چوب

(تمامی حقوق این تصویر برای سایت نینجا شیراز و سنسی طباطبایی محفوظ است. کپی‌برداری بدون ذکر منبع، پیگرد قانونی دارد.)

نویسنده: شفیعی

3 پاسخ

  1. Hello tһere! Do you use Twіtter? I’d like to follow you
    if that woulⅾ be оkay. I’m undoubtedly enjoying your blog аnd loopk forward
    to new posts.

    1. Hello my dear friend. No, we don’t have Twitter and we are very happy that you are following us, we will surely post a new post soon

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *