سلاح بو در نینجوتسو
آموزش

سلاح بو (چوب) و کامائه‌ها

女 بو یا چوب ۱۲۰ سانتی، یکی از پراستفاده‌ترین سلاح‌های نین‌جوتسو و مربوط به هنر بوجوتسو است. در این نوشته با سلاح بو/جو/چوب و کامائه‌های آن آشنا می‌شویم.

تاریخچه سلاح بو (جو / چوب)

یکی از هنرهای نین‌جوتسو، بوجوتسو یا هنر مبارزه با چوب است. بوجوتسو از عنصرهای اصلی و مهم هنرهای رزمی زیادی، مانند نین جوتسو است. از آن‌جا که چوب از قدیم ارزان و دردسترس همگان بوده، سلاحی خوب و پایه‌ای برای مبارزه محسوب می‌شده. اما در سال ۱۴۷۷ میلادی و وقتی که به دستور امپراطور، حمل و داشتن سلاح در اوکیناوا، جزیره‌ای کوچک در جنوب ژاپن ممنوع شد و سال ۱۶۰۹ که قانونی جدید باعث ممنوعیت شدیدتری شد؛ مردم اوکیناوا در برابر سامورایی‌ها، بی‌دفاع شدند. در آن زمان بود که آن‌ها سلاح‌های خود را از ابزار و وسایل کشاورزی که در اختیار داشتند انتخاب کردند و همین باعث شد که سلاح بو در وزن و شکل و نحوه استفاده پیشرفت زیادی بکند. (منبع)

سنسی تاکاماتسو و سلاح بو
سنسی تاکاماتسو و سلاح بو (منبع عکس)

ویژگی‌های بو / چوب

چوب در سایزهای مختلفی مورداستفاده قرار می‌گیرد: روکوشاکوبو (چوب ۱۸۰ سانتی)، هانبو (چوب ۹۰ سانتی)، بو یا جو (چوب ۱۲۰ سانتی) و قطر آن متناسب با دست فرد و معمولا ۳ سانت است. شاکو یک واحد اندازه‌گیری ژاپنی و معادل ۳۰٫۳ سانتی‌متر است.

جنس این سلاح نیز متفاوت است و از چوب‌های مختلفی مانند بامبو، بلوط، گردو و … ساخته می‌شود. برای تمرین در باشگاه‌ها معمولاً از چوب‌های سبک و یا لوله استفاده می‌شود. بو می‌تواند سبک یا سنگین و خشک یا انعطاف‌پذیر باشد.

از بو برای دفاع و حمله در شکل‌های مختلف مانند چرخاندن و ضربه زدن استفاده می‌شود.

کامائه‌های بو

در این تصویر سنسی طباطبایی را در حال آموزش کامائه‌های سلاح بو، مشاهده می‌کنیم:

کامائه‌های سلاح بو / چوب
سنسی طباطبایی و نمایش کامائه‌های سلاح بو / جو / چوب

(تمامی حقوق این تصویر برای سایت نینجا شیراز و سنسی طباطبایی محفوظ است. کپی‌برداری بدون ذکر منبع، پیگرد قانونی دارد.)

نویسنده: شفیعی

۳ دیدگاه

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *